5 przyczyn porannego kaszlu. Jedna może cię zaskoczyć
Poranny kaszel może mieć wiele przyczyn. Często jest efektem infekcji górnych dróg oddechowych i pojawia się na skutek spływającego po tylnej ścianie gardła kataru. Kaszel może jednak oznaczać przewlekłe choroby płuc, w tym astmę oraz inne schorzenia. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę i kiedy należy udać się do lekarza?
Czym jest poranny kaszel?
Poranny kaszel najczęściej pojawia się tuż po przebudzeniu. To odruch obronny dróg oddechowych, który chroni je przed drobnoustrojami lub zalegającą w drogą oddechowych wydzieliną powodującą ich stan zapalny.
Może wynikać z suchego powietrza w pomieszczeniu i wtedy często występuje w sezonie grzewczym, gdy kaloryfery grzeją zbyt mocno. W takiej sytuacji często kaszel jest suchy i męczący. Kaszel może też być efektem spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny. Wtedy jest mokry i gęsty.
Niezależnie od tego z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, nie należy go bagatelizować. Kaszel jest wskazaniem do wizyty u lekarza zawsze gdy ma charakter przewlekły, jest duszący, wybudza ze snu.
Przyczyny porannego kaszlu
Poranny kaszel może oznaczać:
- infekcję górnych dróg oddechowych,
- infekcję dolnych dróg oddechowych,
-
zapalenie oskrzeli,
- astmę,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- alergię.
Objawy kaszlu
Poranny kaszel najczęściej pojawia się tuż po przebudzeniu. Niekiedy może występować nad ranem i wybudzać ze snu. Często jest efektem alergii, infekcji wirusowej albo choroby przewlekłej takiej jak astma. Poranny suchy kaszel może też być efektem suchego powietrza w mieszkaniu albo zażywania leków wysuszających śluzówkę.
Poranny kaszel może też mieć inny charakter – być mokry i wykrztuśny. Mokry kaszel często jest powiązany z katarem. Wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła do dróg oddechowych, powoduje stan zapalny. Odruchem obronnym organizmu jest odkrztuszanie wydzieliny, dlatego pojawia się kaszel. W takiej sytuacji wcale nie muszą wystąpić inne objawy takie jak gorączka, często infekcja objawia się jedynie katarem czy kaszlem. Warto rozrzedzać wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych, dużo pić i przyjmować syropy, które będą powlekały gardło i tworzyły na nim warstwę ochronną.
Kaszel może mieć też inny charakter. Jeśli wydzielina jest lepka albo gęsta z wyraźnie występującymi w niej grudkami, może sygnalizować poważniejsze schorzenie płuc. Każdy tego rodzaju kaszel jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
Poranny kaszel a infekcja
Poranny kaszel może być objawem infekcji dróg oddechowych. Wtedy często towarzyszą mu objawy przeziębienia, pojawia się złe samopoczucie, ból głowy, ból gardła, katar. Jeśli kaszel jest powiązany z katarem, pomocne mogą okazać się inhalacje, które rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią usuwanie jej z nosa. Inhalacje z soli fizjologicznej nawilżą również drogi oddechowe i usprawnią oddychanie.
Jeśli po kilku dniach stosowaniu domowych sposobów na kaszel, takich jak inhalacje, syropy wykrztuśne lub powlekające gardło, ciepłe napary z imbirem i sokiem malinowym, sytuacja się nie poprawia, należy udać się do lekarza. Wizyta jest też konieczna, gdy pojawia się wysoka gorączka, świszczący oddech lub kaszel męczy także w nocy. Może to oznaczać zapalenie oskrzeli lub dolnych dróg oddechowych.
Poranny kaszel a zapalenie gardła
Kaszel może pojawić się także w infekcjach gardła. Podrażniona śluzówka często jest nadmiernie wysuszona, co powoduje dyskomfort, chrypkę i ból. Suchy kaszel, który jest efektem takiej infekcji, można łagodzić, stosując syropy powlekające gardło i tworzące na nim barierę ochronną.
Przy infekcjach gardła pomocne są również inhalacje oraz picie ciepłych napojów, które nawilżają śluzówkę. Sprawdzą się także wszelkie domowy sposoby – napary z imbirem, miodem, sokiem malinowym czy cytryną.
Większość infekcji gardła ma charakter wirusowy i przemija samoistnie. Stosuje się leczenie objawowe. Jeśli pojawi się wysoka gorączka i ropna wydzielina w gardle, może to oznaczać infekcję bakteryjną. Wtedy konieczne jest leczenie antybiotykami.
Poranny kaszel a astma
Poranny kaszel może też być objawem astmy. W takiej sytuacji często ma przewlekły charakter i nie jest powiązany z żadnymi objawami przeziębienia. Jeśli kaszel męczy nas od dłuższego czasu, koniecznie trzeba udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępny wywiad medyczny i skieruje nas do pulmunologa. Rozpoznanie astmy oznacza konieczność przyjmowania leków wziewnych, często sterydów, które rozszerzają drogi oddechowe i likwidują ataki kaszlu.
Poranny kaszel a przewlekła obturacyjna choroba płuc
Kaszel, który pojawia się o poranku, może także oznaczać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W takiej sytuacji kaszel jest efektem zwężenia dróg oddechowych, ma charakter męczący i napadowy. Ulga pojawia się dopiero wtedy gdy udaje się odkrztusić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.
POChP wymaga regularnego przyjmowania leków, które pozwalają rozszerzyć drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Często są to kortykosteroidy.
Poranny kaszel a alergia
Poranny kaszel może być też efektem alergii na roztocza kurzu domowego. Często pojawia się w czasie snu lub po przebudzeniu. Nie towarzyszą mu żadne inne objawy wskazujące na przeziębienie czy infekcję dróg oddechowych. Kaszel jest odruchem obronnym dróg oddechowych wywołanych kontaktem z alergenem. Jeśli wykonane zostały testy alergiczne i wiemy, co nas uczula, musimy dbać o to, by wyeliminować alergen z otoczenia. Pomocne jest również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują reakcję alergiczną.
W przypadku alergików, bardzo ważne jest utrzymywanie higieny w mieszkaniu. Konieczne jest wyeliminowanie zasłonek, firanek, poduszek, dywanów i innych tekstyliów, w których mogą zalegać roztocza. Jeśli decydujemy się na to, by je mieć, pierzmy je regularnie w jak najwyższych możliwych temperaturach i dbajmy o to, by nie gromadził się w nich kurz. Konieczne jest także codzienne odkurzanie podłóg i ścieranie kurzu w mieszkaniu.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.